МИСТЕЦТВО В АВАНГАРДІ СУСПІЛЬНИХ ЗМІН

ВЕЛИКИЙ ПРОЕКТ ДЛЯ МУЗЕЇВ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
Проект «Мистецтво в авангарді суспільних змін» організовує Одеський художній музей в партнерстві з Херсонським художнім музеєм та Бердянським художнім музеєм за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Він включає в себе лекційні курси, мистецький ідеатон в Херсоні зі створення арт-проекту та проведення виставки Ісаака Бродського в Бердянську.

Протягом жовтня та листопада художні музеї Одеси, Херсону та Бердянську проведуть лекційні курси від українських мистецтвознавців, істориків та філософів. Слухачам курсу будуть розповідати про те, як мистецтво та музеї перетинаються з суспільним та політичним життям громад. Разом з лекторами ми будемо говорити, як звичайні люди завдяки мистецтву змінювали міста і країни, чому митці – справжні бунтарі, які виборюють наше право на свободу, а мистецтво ніколи не було поза політикою.

Важливий елемент проекту – виставка Ісаака Бродського в однойменному художньому музеї Бердянська. Постать художника ми розглядаємо в якості прокламатора культурної політики свого часу, що співзвучно головній меті проекту – відслідкувати те, наскільки тісно пов'язані між собою мистецтво, культура, суспільство та політика.

Проект фіналізує ідеатон в Херсоні – спеціальне змагання команд (до складу входять представники громади та відомі українські арт-діячі), метою якого було створення арт-об'єкту для публічного простору міста.

«Мистецтво в авангарді суспільних змін» об'єднує українські музеї півдня у пошуках відповіді на питання, яким чином мистецтво, культурні інституції та громадські діячі впливали та можуть впливати на суспільство, щоб змінити його на краще.

Художники та активісти зі всієї України
змагались в мистецькому айдіатоні в Херсоні
Дати: 7-9 лютого
«Музеї генерують ідеї», – впевнені організатори проекту «Мистецтво в авангарді суспільних змін», який проходить в трьох містах півдня України – Херсоні, Одесі та Бердянську.

Проект «Мистецтво в авангарді суспільних змін» реалізує Одеський художній музей в партнерстві з Херсонським художнім музеєм та Бердянським художнім музеєм за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Три місяці в Херсонському, Одеському та Бердянському художніх музеях науковці та філософи читали лекційні курси про те, як мистецтво може змінювати на краще цілі міста та країни. Ми говорили, як художник може стати справжнім бунтарем, спроможним вибороти право співгромадян на свободу. За цей період навколо художніх музеїв півдня Україні утворились справжні ком'юніті, для них і провели айдіатон – змагання творчих команд, які мали за кілька днів придумати оригінальну ідею арт-об'єкту з соціальним підтекстом.
Оцінювали творчі доробки команд-учасниць буде журі, до якого входять: директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд, заступниця директора Олександра Ковальчук, директорка Бердянського художнього музею Марина Бучакчийська та представники Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

«Мистецтво в авангарді суспільних змін» об'єднує українські музеї півдня у пошуках відповіді на питання, яким чином мистецтво, культурні інституції та громадські діячі впливали та можуть впливати на суспільство, щоб змінити його на краще.

За три дні з 7 по 9 лютого у Херсоні 60 людей придумали 10 ідей арт-об'єктів, які можна реалізувати в публічному просторі та привернути увагу містян до важливих проблем регіону. Це стало можливим в форматі айдіатону – коли в командах об'єдналися художники, представники локальних громад (Херсон, Одеса та Бердянськ), громадські активісти та маркетологи.

Перемогла ідея команди художниці Дар'ї Кольцової – архітектурна інсталяція «Пробудження» (це робоча назва) на набережній Херсону. На реалізацію проекту команда отримала 100 000 гривень і ще буде шукати дофінансування. Вже у квітні можна буде побачити інсталяцію в Херсоні.
Візуалізація архітектурної інсталяції «ПРобудження»
Для мене Херсон – місто близької мені людини. Вона показала, як можна не хотіти поїхати, а любити і мріяти, вірити, що все можна змінити, що майбутнє ми створюємо власноруч і сьогодні. Завдяки їй я полюбила херсонські набережні, дивовижну природу регіону, людей з сильним характером.

Я бачу Херсон як місто контрастів. У команді зі мною був учасник, Олексій – він порівняв місто з літаком, який йде на зліт, а його повертають назад. Майже у всіх розповідях, які я тут чула, відчувала потенціал до змін, до трансформації і народженню в новій якості. І це передчуття і захоплення нею мені хотілося передати в нашому проекті – в архітектурній інсталяції "Пробудження" на набережній.
Дарья Кольцова
Художниція та переможниця Айдіатону
Інсталяція буде присвячена проблемі вирубки лісу та приверненню уваги до природнього потенціалу Херсонського регіону: Олешківський ліс, пустеля, йодові рожеві озера і лимани.
«Незважаючи на потенціал регіону, екологічні проблеми стоять тут особливо гостро. Ліс незаконно вирубують, а навколо густа хмара з корупції і безнадії. Городяни нарікають на численні занедбані парки, якість повітря та недобудови по всьому місту», – пишеться в концепції проекту.

Архітектурна інсталяція – це публічний простір, відкритий для взаємодії з туристами і городянами, шматочок магії природи серед щоденного побуту Херсона. Тут буде і аудіо, і візуальні ефекти, що нагадуватимуть відвідувачам про озера та ліс.

Якщо підсумовувати ці культурні вихідні в Херсоні, варто відзначити, що учасники з Херсону та інших міст в захопленні від формату Айдіатону, дуже вдячні організаторам та фасилітаторам (особливо головному організатору процесу Станіславу Дрогаєву з Impact Hub Odessa).

За відгуками багатьох учасників, навіть по завершенні події продовжують формуватися ідеї нових проектів, працюють нові знайомства та командні чати, стають очевидними шляхи реалізації ідей з Айдіатону.

У складі команди, що створила ідею інсталяції разом з художницею Кольцовою: Наталія Павлова, Олексій Сандаков, Юлія Артим, Андрій Ланкін, Світлана Юр'єва та Оксана Досенко.
Майже кожна ідея може бути реалізована командами самостійно. Думаю, що така подія як Айдіатон дуже гарно показує, що різні люди можуть взаємодіяти з митцями заради змін у своїх спільнотах. В містах України має з'являтись різне сучасне мистецтво. До того ж, в Херсоні наразі гарні умови для розвитку – мене вразила включеність Голови облдержадміністрації, його відкритість та розуміння цінності такого проекту.
Олександра Ковальчук
Керівниця проекту «Мистецтво в авангарді суспільних змін», заступниця директора Одеського художнього музею

Перед Айдіатоном, восени 2019 року, в трьох музеях відбувся курс лекцій про мистецтво і інструменти впливу на суспільні проблеми. Дивитися відео-лекції в Youtube.
Перелік лекцій, що наразі доступні для перегляду на youtube-каналі Одеського художнього музею:
✔️Вахтанґ Кебуладзе. «Завмерле життя».
✔️Лізавета Герман. «Occupy Mincult, або Чи здатна сила художньої уяви реформувати інституції?».
✔️Діана Клочко. «Боротьба за сучасність: натуралізм, політична сатира і соціальні біди. Художники середини ХIX ст. як бунтарі».
✔️Діана Клочко. «Творчість Анатоля Петрицького: революційна виразність мінус ідеологія».
✔️Олександр Михед. «Коли сучасне мистецтво стає реаліті: від Воргола до "Відкритої групи"».
✔️Олекса Манн. «Часи змін: передбачення, дійсність, реакція».
✔️Катерина Чуєва. «Музейна пилюка та політичні істоти, або Не сподівайтеся позбутися політики Міркування "музейника з 20-річним стажем"».
✔️Кирил Ліпатов. «Ісаак Бродський як прокламатор політики Сталіна щодо мистецтва».
✔️Оксана Баршинова. «Музей як інструмент радянської пропаганди».
✔️Марія Куліковська. «Мистецтво ціною в життя».

У Бердянську пройшла виставка Ісаака Бродського «Радянський Давід»
3 грудня у Бердянському художньому музеї відкривається виставка Ісаака Бродського «Радянський Давід», вона триватиме до 25 січня.
«Радянський Давід» - важливий елемент масштабного проекту для музеїв півдня України «Мистецтво в авангарді суспільних змін», який демонструє, як художники можуть впливати на наше життя, а мистецтво стає інструментом для активістів.

Ісаак Бродський - радянський художник, чия творча діяльність нерозривно пов'язана з політичним і громадським життям першої третини XX століття. Бродський відомий як один з головних авторів знаменитої «ленініани» - циклу різнокаліберних монументальних творів, присвячених Володимиру Леніну, що стала згодом маркером і впізнаваною рисою кожного радянського міста, села і селища. Бродський працював над створенням образу Леніна і Сталіна, багато в чому сформувавши тодішнє і нинішнє уявлення про зовнішність і звички вождів. Саме він став одним з міфотворців візуальної складової радянської пропаганди, за що отримав прізвисько «Радянський Давід», яке і дало назву виставці в Бердянському художньому музеї, де знаходиться велика колекція творів художника.

На виставці було представлено 30 робіт Бродського, частина з них зберігається в фондах Одеського художнього музею і була показана в Бердянську вперше. «Радянський Давід» показала своїм глядачам, яким чином художник може стати ключовим елементом пропаганди, формувати суспільство і змінювати цілі країни.

Виставковий проект тривав з 3 грудня по 25 січня.
Адреса: Бердянський художній музей, вул. Центральна, 29.

3 грудня о 16:30 у музеї пройшла лекція куратора виставки «Радянський Давід» Кирила Ліпатова «Ісаак Бродський як прокламаторів тоталітарної політики стосовно мистецтва». Цю лекцію можно подивитись онлайн на Youtube-каналі Одеського художнього музе.

4 грудня о 16:30 - пройшла лекція заступниці директора з розвитку Одеського художнього музею Олександри Ковальчук «Історія успіху Одеського художнього. Як зробити музей дружнім для всіх? ».

Виставку Ісаака Бродського «Радянський Давид» реалізовано Одеським художнім музеєм разом з Бердянським художнім музеєм за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Проект «Мистецтво в авангарді суспільних змін» реалізує Одеський художній музей в партнерстві з Херсонським художнім музеєм та Бердянським художнім музеєм за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Made on
Tilda