Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Новини

Передача КУ «Одеський художній музей» з комунальної власності

Цієї п’ятниці, 17 грудня, депутати Одеської обласної ради голосуватимуть за намір передачі КУ «Одеський художній музей» з комунальної власності: після цього музей має перейти у підпорядкування Міністерства культури та інформаційної політики України.
Пояснюємо, чому це важливо для музею та спільноти:
✔️ Збільшення бюджету. Очевидно, місцева влада не має таких можливостей фінансування культурних установ, як міністерство культури цілої країни. Наразі верхня планка урядових коштів, на які музей може розраховувати, лишаючись комунальною установою, становить 10 мільйонів гривень на рік.
✔️ Це дуже мало для інституції, яка постійно втілює масштабні виставкові проєкти, займається дослідницькою та просвітницькою діяльністю і працевлаштувала близько сотні людей.
✔️ Більше того, навіть ці кошти детально розписані по статтях витрат. Наприклад, на музейні видання ми отримуємо близько 50 тисяч гривень на рік, і так само — на рекламу музейних подій. Але якісне видання лише одного виставкового каталогу коштує кількасот тисяч гривень.
✔️ Перехід музею у підпорядкування Мінкульту дозволить збільшити його щорічне фінансування від держави до 20 мільйонів гривень. Це дозволить нам приділяти більше уваги науковій та виставковій діяльності — адже зараз нам доводиться постійно спрямовувати зусилля на те, аби знайти фінансування.
✔️ МКІП готується передати ОНХМ будівлю на вулиці Дальницькій, де ми сподіваємося за кілька років створити великий музей українського мистецтва XX-XXI століть.
✔️ Ця мріє має більше шансів стати реальністю, якщо Одеський художній буде підпорядковуватись Мінкульту. Процес приєднання будівлі до нашого майнового комплексу відбуватиметься набагато швидше; зменшиться імовірність, що доки триватимуть бюрократичні забіги, будівля набуде аварійного стану і поступиться місцем черговій новобудові.
✔️ Вихід музею із комунальної власності також означатиме для нас незалежність від пертурбацій місцевої політики. Минулих років нам доводилося виходити на мітинги після того, як обласна рада звільняла Олександра Ройтбурда з посади директора — не тому, що він не порався з директорськими задачами, а тому, що його перебування на цій посаді суперечило позиціям окремих депутатів.
✔️ Коли музей перейде у підпорядкування Мінкульту, подібні звільнення одним днем та спроби різкої перебудови інституційної структури більше не становитимуть для нас загрози. Авжеж, конфлікти між інституціями та міністерствами теж можуть траплятися, однак вони отримують зовсім інший рівень суспільного контролю та уваги.
✔️ Перехід до МКІП дасть музею додаткові можливості для виходу на міжнародну сцену. Одеський художній музей вже чимало зробив, аби системно представити українське мистецтво на національному рівні. У прямому розпорядженні Міністерства культури ми зможемо оперативно долучатися до масштабних проєктів національного та міжнародного рівня.
Музей отримав омріяний статус національного — але щоб затвердити це досягнення і отримати доступ до відкритих ним перспектив, музей має припинити бути комунальною установою. Національні музеї мають бути керованими на національному рівні.
Ми дуже сподіваємося, що питання про зміну форми власності Одеського національного художнього музею буде розглянуто зі всією відповідальністю перед міською та загальноукраїнською спільнотою, нинішніми та майбутніми її поколіннями.
Передача власності громади — завжди болючий процес; ми будемо вдячні кожному депутатові та депутатці за вибір на користь музею.
Фото: 14.10.2021 — день, коли Президент України підписав наказ про надання Одеському художньому музею статусу національного.